Lyngs indleder samarbejde med lokalt testcenter

Fra sommeren 2019 tager Lyngs Idrætsefterskole hul på et samarbejde med FysioLab, der skal teste elevernes fysik løbende, med henblik på at optimere den enkelte elevs træning.  

– Vi tager idrætten på Lyngs meget seriøst.

Det er sagens kerne, når idrætsansvarlige på Lyngs Idrætsefterskole, Keld Østergaard, skal sætte ord på samarbejdsaftalen med FysioLab.

– Vi ønsker hele tiden at skabe og optimere rammerne for vores elever, så de har den bedste forudsætning for at udvikle sig under deres ophold på skolen. Netop det kan samarbejdet med FysioLab bidrage til. Det er et ambitiøst samarbejde, som afspejler den retning, vi ønsker for idrætten på Lyngs, siger Keld Østergaard og fortsætter:

– Det skal naturligvis være en stor motivationsfaktor for vores elever, at de bliver testet på målbare parametre og selv kan følge deres udvikling i løbet af skoleåret. Vi tror på, det kan give de ekstra procenter, siger Keld Østergaard.

Fodboldspillerne på Lyngs skal blandt andet testes i sprint, hurtige fødder og springstyrke, så det er i overensstemmelse med DBU’s licenskrav, mens håndboldspillernes accelerationsevne eksempelvis skal testes. Desuden skal eleverne have målt deres muskel- og fedtprocent.

– På Lyngs har vi et stort fokus på elevernes individuelle udvikling, og denne aftale er et led i den strategi. Vi vil udvikle den enkelte elev på netop det fysiske parameter, der er relevant for den pågældende, afrunder Keld Østergaard.

FysioLab er fra lokalområdet med base i Struer/Holstebro. Den nyopstartede virksomhed tilbyder en række fysiske tests og analyser til klubber og idrætsudøvere. Hos Fysiolab ser man frem til at påbegynde samarbejdet med Lyngs Idrætsefterskole.

– Vi er rigtig glade for den aftale, der er blevet indgået. Vi har i forvejen et stort kendskab til skolen, og det bliver særligt interessant for os at gå ind i, da Lyngs satser så meget på idrætten og er så seriøse omkring den. På skolen vil man hele tiden optimere træningen, og der er vi en god sparringspartner, så jeg ser det som et rigtig godt match, forklarer Kristian Simonsen, der er grundlægger og medejer af FysioLab.

Eleverne på Lyngs Idrætsefterskole skal testes tre gange årligt, og det er i mellemperioderne op til skolens dygtige trænere at videreudvikle eleverne individuelt ud fra de data, FysioLab genererer. Dette sker i tæt samarbejde og med vejledning fra FysioLab.

– Der sker jo rigtig meget med fysikken i det eller de år, man går på efterskole, og derfor er det et meget spændende stykke arbejde, der venter os. Hos FysioLab glæder vi os til at blive endnu klogere og udvide vores database med resultaterne fra de unge mennesker, siger Kristian Simonsen og understreger ambitionen for aftalen:

– Vi tror på, vi kan være med til at rykke eleverne på de fysiske parametre.

Tilbage i marts aflagde FysioLab skolen et besøg og udførte en række tests til stor begejstring for eleverne, der deltog. 

Samarbejdet træder i kraft fra sommeren 2019, og således bliver elevholdet 2019/20 det første til at nyde godt af samarbejdsaftalen.